Vampire: The Masquerade 

Upíři jsou poslední dobou RPG hitem. Stále víc a víc lidí je v Čechách hraje. Že byste rádi konečně věděli, o co v nich jde?

  vampirerose.jpg (13992 bytes)

Nejdřív byste si mohli přečíst o Storytellingu, což je systém, na kterém je hra postavena. Zde popíšu jenom prostředí.

Upíři jsou prastarou rasou. Pochází z Kaina, přesně tak, jak nám říkají staré nauky, a za dobu své existence si vyrobili dost následovníků. Každá další generace upírů je trochu slabší a také poddána té vyšší, tedy svému stvořiteli.

Podle takového „upířího kodexu“ se k sobě upíři chovají s úctou, slouží svým „nadřazeným“ a hlavně – nikde neříkají, že jsou upíři. Maskují se za obyčejné lidi (proto to slovo Masquerade) a místo toho, aby vládli silou, se snaží tahat za nitky z povzdálí. Víte, kteří známí lidé jsou ve skutečnosti upíři?

Hraní upírů je o intrikaření a politice, lsti a podvodu. Upíří klany mezi sebou válčí o nadvládu nad městy a celý tenhle boj probíhá skrytě před normálními lidmi. A přitom jsou upíři ještě svázáni pravidly svého klanu a svého upírství.

 

Ze všeho nejvíc mi to připomíná dvůr nějakého krále a boj šlechty o moc. Upíři mají ohromnou sílu, ale protože jsou nuceni žít v utajení, nemohou ji používat příliš viditelně. Navíc na nich leží břímě tradic a hierarchie, která jim svazuje ruce.

Světem hýbe politika a upíři hýbou politikou. Hra je vlastně o honbě za mocí. Nevím jak vy, ale kvůli tomu RPG nehraju.

(jasně, dost jsem to zjednodušil a zevšeobecnil; tvrzení, že Vampires jsou jen o politice je hooodně silné, ale mě prostě tahle poloha RPG hry nesedí. Co mi ale vadí ještě víc, jsou upíří tradice a pravidla chování, které mě jako hráče a hlavně jako upíra dost omezuje. Možná spíš než královský dvůr to je mafie.)