Stín meče 

Stín meče je RPG, které vyšlo v roce 1997 a od té doby už o něm není ani slechu. Naštěstí.

  stinmece.jpg (43856 bytes)

Stín meče je hra na hrdiny, která o sobě prohlašuje, že je první zcela původně česká. No… Bez poznámek. přejděme k tvorbě postavy. Ještě je potřeba říci, že se jedná o c&l systém.

Vybereme si z patnácti ras. Hm, ale ani patnáct ras nestačilo na to, dát do hry hobity. Nevím, proč na ně čeští vývojáři zapomínají. (Chybí taky ve hře Fantasy.) Zato tu máme hromadu potvor s ptačími, vlčími a ještěřími hlavami. Proti gustu…

A vybírá se z dvaceti (20!) povolání. Nutno ovšem říci, že většina z nich vznikla zkřížením několika „základních“, takže se výběr stejně smrští na „válečníka, zloděje a kouzelníka“ a rozhodnutí, kterou mutaci si vybereme, je už spíš kosmetické.

Kolikpak je vlastností? Máme jich tu sedm: síla, obratnost, odolnost, inteligence, moudrost (přehled o světě), kouzlo osobnosti a krása. Pravda, rozdělení inteligence a charismy na dvě „pod“vlastnosti je dobrý nápad. Horší už to je s tabulkou změn vlastností pro ženy. Nevím, proč si všichni myslí, že když hrajou dívku, že jsou krásnější, než kdyby hráli kluka. Klukům samozřejmě přijdou dívky hezčí než kluci, holkám ale zase naopak, ne? Sorry, ale myslím, že úprava krásy je úplná kravina a Stín meče bohužel není jediná hra, která se toho dopouští. (Ve Fantasy jim dokonce stoupá charisma! Političek a vojevůdkyň je ve světě opravdu stokrát víc, než mužů.:-))

Jakmile jsme s tvorbou postavy hotovi, můžeme si přečíst o svém povolání. Jo – ještě něco důležitého. Vlastnosti postavy si neházíte podle povolání, které chcete hrát, ale nejdřív naházíte postavu a potom teprve zjistíte, mezi které povolání vás vezmou. Je to možná realistické, ale pro hráče to může být dost otrava.

Takže popis povolání – zde si všimnete, že se povolání od sebe moc neliší; schopnosti se hodně opakují. A taky si všimnete toho, že pravidla jsou trochu nepřehledná. Tak třeba názvy povolání jsou psány fontem velice podobným názvům všech schopností. Když teda chcete nejít svoje povolání, pár chvil prohledáváním pravidel určitě strávíte.

Co říci o systému magie? Vcelku nic, je průměrný. Kouzelník má k dispozici nějaká kouzla a má určeno, že sešle třeba osm kouzel první úrovně a dvě druhé. Kněz kouzlí malinko jinak, s každým kouzlem mu klesá pravděpodobnost seslání dalšího kouzla. Na obou systémech není velké chyby, nic převratného to ale taky není. Ale fungujou, a to je hlavní.

Dostáváme se k boji a k hlavním mechanismům pravidel. Pravidla se snaží využívat hody na procenta (desetistěnkou se hází skoro furt) a určuje se tak jak úspěšnost dovedností, kouzlení kněze i střelecký souboj. Jenom boj tváří v tvář z nějakého záhadného důvodu řeší staré dobré porovnání útoku a obrany. Asi aby to bylo všechno přehlednější. :-)

A propos – střelecký souboj. Stín meče má zajímavé pravidlo o náročnosti zbraní – na první úrovni jste schopni ovládat maximálně obušek a podobné sračky, obouručák zvládnete až někde kolem desáté. Zajímavé a netradiční pravidlo, řeknete si. No, ve skutečnosti to je HROZITÁNSKÁ KRAVINA. Vezměme si povolání střelec. Neumí nic jiného než střílet. Ale s tím nejhorším lukem se naučí zacházet až na třetí úrovni. :-) Když používá nejpřesnější (lovecký) luk, má šanci na zásah asi 30 procent. Do nějaké šesté úrovně samozřejmě, než se ho stačí naučit. Střelba takovou nenaučenou zbraní má ovšem svoje výhody – neuplatňuje se při ní postih za míření. Máte tedy stejnou šanci trefit člověka, jako jeho hlavu. :-/ A kdybyste si mysleli, že zásah šípem s člověkem něco udělá, tak se bohužel trochu pletete. Ubere mu tak polovinu životů té části těla, kam se trefíte. Kuše už je lepší, ale nemáte na zásah 30%, ale jenom 25%.

Tak to by už stačilo. Pán Jeskyně (tady Nejvyšší) má vcelku normální příručku. (Od pravidel nijak neoddělenou.) Bestiář je tak na úrovni Drd PPZ a nechybí ani vzorové dobrodružství, které si radši moc nečtěte.

Bohužel, jediné, co je na pravidlech pěkné, je obálka se skoro nahatou amazonkou. Ale kvůli tomu přece nevyhodíme dvě stovky, že? Navíc když si ji můžete na týhle stránce stáhnout ^_^